Wykładowcy

Akademii Kulinarnej w Krakowie

 

Fabio Parasecoli

Fabio Parasecoli

profesor Food Studies na New York University (Nutrition and Food Studies Department, Steinhardt, New York University).

 

Jego badania koncentrują się na powiązaniach pomiędzy jedzeniem, kulturą popularną i polityką, szczególnie w sferze designu jedzenia. Studiował kultury Azji Wschodniej i nauki polityczne w Rzymie, Neapolu i Pekinie. Zgłębiał kwestie polityczne Bliskiego i Dalekiego Wschodu, jako korespondent USA przez wiele lat pisał dla „Gambero Rosso”, uznanego włoskiego czasopisma poświęconego winu i jedzeniu. Jego najnowsze książki to Al Dente: A History of Food in Italy (2014, przetłumaczona na język włoski w 2015 r., na koreański – w 2018 r.), Feasting Our Eyes: Food, Film, Cultural Citizenship in US (2016, we współautorstwie z Laurą Lindenfeld), Knowing Where It Comes From: Labeling Traditional Foods to Compete in a Global Market (2017) i Food (2019), opublikowana przez wydawnictwo MIT Press w ramach serii Essential Knowledge.

Jarosław Dumanowski

dr hab. Jarosław Dumanowski

profesor UMK w Toruniu, specjalista z zakresu historii wyżywienia i historii kultury materialnej.

 

Kieruje Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych UMK w Toruniu. Członek rady naukowej Europejskiego Instytutu Historii i Kultur Jedzenia i redakcji Kwartalnika Historii Kultury Materialnej (Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie). Pomysłodawca i redaktor serii Monumenta Poloniae Culinaria (najstarsze polskie książki kucharskie i inne teksty kulinarne) wydawanej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Promotor czterech obronionych doktoratów z historii jedzenia. Popularyzator wiedzy o dawnej kuchni, organizator imprez historyczno-kulinarnych, współpracuje z restauratorami, szefami kuchni (jest członkiem Fundacji Klubu Szefów Kuchni), nauczycielami gastronomii i producentami żywności. Felietonista branżowego pisma Food Service, współpracownik magazynu USTA. Autor (razem z Katarzyną Kasprzyk-Chevriaux) książki Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej (Wydawnictwo Czarne).


Wojciech Modest-Amaro

Wojciech Modest Amaro

wybitny polski restaurator, kucharz oraz krytyk kulinarny, określany „kulinarnym artystą”.

 

Praktykował między innymi u boku Alaina Ducasse, Yannicka Alléno, Ferrana Adrià. Wyróżniony przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną tytułem „Chef de L'Avenir”. W Warszawie otworzył restaurację Atelier Amaro serwującą eksperymentalną kuchnię opartą na polskich sezonowych produktach, która w 2013 jako pierwsza restauracja w Polsce otrzymała gwiazdkę Michelin. Autor dwóch książek: Natura kuchni polskiej oraz Kuchnia polska XXI wieku, która w 2010 roku otrzymała nagrodę Grand Prix w kategorii literatura kulinarna na Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej w Paryżu. Określa swój styl jako "modest cuisine" - od zbitki angielskich słów: „modest” (skromny), "modern" (nowoczesny) oraz "honest" (uczciwy).

Nicola Perullo

Nicola Perullo

filozof, profesor estetyki na Università di Scienze Gastronomiche wPollenzo (Włochy)

 

Dyrektor dydaktyczny, kierownik studiów doktoranckich Ecogastronomy, Education and Society, kierownik studiów Master of Gastronomy: Creativity, Ecology and Education. Jego praca naukowa zasadza się na filozofii bazującej na modelu wiedzy wypływającej z uczestnictwa i relacji oraz na ekologicznym sposobie myślenia opartym na pojęciach obowiązku, opieki, korespondencji i percepcji dotykowej. Jego najnowsze książki: Epistenologia. Il vino e la creatività del tatto (2016), Ecologia della vita come corrispondenza (2017), Il gusto non è un senso ma un compito (2018).


Urszula Sołtysiak

dr inż. Urszula Sołtysiak

jest współtwórcą ruchu rolnictwa ekologicznego w Polsce, który w 1989 roku zarejestrował się jako Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi, przyjmując zaproponowaną przez nią nazwę: EKOLAND.

 

Działając przez kilka kadencji w różnych organach Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego IFOAM, pracowała na rzecz wdrożenia w Polsce kryteriów produkcji ekologicznej zgodnych ze standardami międzynarodowymi. Przez 20 lat kierowała jednostką certyfikującą AGRO BIO TEST – pierwszą w kraju (1996) niezależną organizacją certyfikującą produkcję ekologiczną. Związana ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, była wykładowcą akademickim na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji. Autorka ponad 130 publikacji na temat ekologicznego rolnictwa i produkcji żywności.

Łukasz Łuczaj

dr hab. Łukasz Łuczaj

prof. UR, kierownik Zakładu Botaniki na Wydziale Biotechnilogii Uniwersytetu Rzeszowskiego

 

Jest członkiem redakcji „Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine” oraz „Acta Societatis Botanicorum Poloniae” oraz twórcą i redaktorem naczelnym czasopisma „Etnobiologia Polska”. Naukowo zajmuje się porządkowaniem archiwalnych danych etnobotanicznych z terenu Polski, Słowacji, Ukrainy i Białorusi oraz prowadzi badania terenowe nad użytkowaniem roślin w Chinach i na Bałkanach. Autor książek Dzika kuchnia, Dzikie rośliny jadalne Polski. Od wielu lat prowadzi warsztaty odżywiania się dzikimi roślinami.

 http://lukaszluczaj.pl


Paweł Polak

dr hab. Paweł Polak

prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych).

 

Filozof i historyk nauki zajmujący się współpracą interdyscyplinarną, historyk filozofii polskiej, jedyny w Polsce specjalista badający wpływ idei filozoficznych na dzieje polskiej kultury kulinarnej. Specjalizuje się w historii i kulturze wina w Polsce (interesuje się także kulturą wina Europy Środkowej), autor nagradzanego bloga „Winne tradycje w kulturze polskiej” (http://winnetradycje.wordpress.com/). Publikował na temat wina na łamach monografii naukowych „Studia z Historii Wina w Polsce” oraz w miesięcznikach „Czas Wina” i „Magazyn Wino”. Uczestnik wielu edycji warszawskich konferencji „Fukierowskich” organizowanych w przez Klub Historii i Kultury Wina przy Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki, wykładał zagadnienia związane z kulturą wina w Polsce w Collegium Civitas.

 http://polak.wikidot.com

Monika Bielka-Vescovi

Monika Bielka-Vescovi

założycielka i dyrektorka Szkoły Sommelierów, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim (enologia), oraz w Collegium Civitas w Warszawie.

 

Dyplom sommelierski zdobyła w Denver Kolorado z International Sommelier Guild . Posiada także certyfikat WSET Diploma z londyńskiej szkoły Wine and Spirit Education Trust oraz tytuł Weinakadmiker z austriackiej Weinakademie Österreich. Dyplomowany trener przygotowujący kandydatów do londyńskiego egzaminu wiedzy o winie WSET. Prezes Stowarzyszenia Kobiety i Wino, Ambasador Stowarzyszenia Sommelierów Europejskich w Polsce i Ambasador amerykańskiego stowarzyszenia Women of the Vine and Spirits. W latach 2009- 2018 jej karty win zdobyły nagrody amerykańskiego magazynu „Wine Spectator”. Zasiada jako juror na międzynarodowych konkursach winiarskich i alkoholi mocnych m.in. Meininger, Vinoforum, Enoexpo, Galicja Vitis, Hungarina National Wine Contest, Cool Climate Awards, International Rose Championship. Dziennikarz winiarski i co-autorka książek z wiedzy o winie. Od roku jest akademikiem w londyńskim Instytucie Masters of Wine Stage 2.


Agnieszka Rousseau

Agnieszka Rousseau

zajmuje się winem i jego produkcją od prawie dwudziestu lat

 

Posiadaczka prestiżowego Diplôme National d'Œnologue zdobytego na Uniwersytecie w Montpellier we Francji. Ma doświadczenie dwudziestu sześciu sezonów winiarskich na obu półkulach. Jako flying winemaker doradza od lat, ostatnio również w Polsce. Efektem jest ponad 200 medali na najbardziej liczących się konkursach winiarskich świata. Zrobione przez nią wina podawane są m.in. na stołach Białego Domu, dworu księcia Monako i Kremla. Jest autorką wielu artykułów w prasie specjalistycznej oraz pierwszej książki o produkcji cydru napisanej po polsku (Cydr z polskich jabłek, 2015). Współzałożycielka i wiceprzewodniczącą stowarzyszenia Women and Wines of the World, przewodnicząca jury w międzynarodowym konkursie Femmes et Spiritueux du Monde. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sławomir Dryja

dr hab. Sławomir Dryja

Instytut Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

 

Z wykształcenia archeolog, prowadził szereg prac wykopaliskowych na terenie Krakowa. Jego pasją naukową i hobby jest piwowarstwo historyczne. Autor opracowań z zakresu dziejów piwowarstwa, założyciel Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, autor i współautor kilku wysoko ocenianych książek poświęconych piwowarstwu, m.in. „Małej Encyklopedii Piwowarstwa”. Członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, współpracownik czasopisma „Piwowar”. Autor bloga Na Piwnym Szlaku.


Fiala Jaromír

dr inż. Fiala Jaromír

kierownik działów edukacji i innowacji w Výzkumný Ústav Pivovarský a Sladařský (Instytut Badawczy Browarnictwa i Słodownictwa)

 

Podstawową działalność Instytutu stanowią badania, rozwój i innowacje i upowszechnianie wiedzy. Instytut Badawczy Browarnictwa i Słodownictwa jest instytucją ekspercką w dziedzinie przemysłu spożywczego, badającą i licencjonującą produkty żywnościowe (jęczmień, słód, piwo) i browarnictwa (mikrobiologia słodów i piw) oraz innych gałęzi przemysłu spożywczego (jakość słodu jęczmiennego).

Paweł Lis

Paweł Lis

archeolog, kierownik oddziału Grodzisko Żmijowiska Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

 

Pomysłodawca i twórca funkcjonującego tam ośrodka archeologii doświadczalnej, b. wykładowca akademicki tej dziedziny badań w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od roku 2004 organizator Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, poświęconych kulturze materialnej Słowian. Współautor wydanych w latach 2009 i 2015 książek Kuchnia Słowian. O żywności, potrawach i nie tylko… i Kuchnia Słowian. W poszukiwaniu dawnych smaków. Druga z nich otrzymała nagrodę Prix de la Littérature Gastronomique za najlepszą książkę kulinarną 2015 roku przyznaną przez paryską Académie Internationale de la Gastronomie.


Maja Dutkiewicz

Maja Dutkiewicz

dziennikarka kulinarna i informacyjna Radia Kraków, prowadząca programy „Przystanek Kulinarny” i „Z Mają przy stole” oraz programy informacyjne.

 

W swoich programach kulinarnych, prowadzonych na żywo, gości najlepszych szefów kuchni, krytyków kulinarnych, dziennikarzy, lokalnych producentów i promotorów dobrego wina i jedzenia. Często podróżuje i relacjonuje wydarzenia kulinarne. Pomysłodawczyni radiowej akcji specjalnej „Nie Marnuj”. W latach 2000-2016 dziennikarka Faktów RMF FM. Relacjonowała wszystkie najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie. Tworzyła Radio Eska Wrocław, pracowała w Radiu Wrocław i Super Expressie. Interesuje się ekologią i filozofią slow food, produktami lokalnymi i enologią.

Kinga Błaszczyk-Wójcicka

Kinga Błaszczyk-Wójcicka

fotografka i stylistka kulinarna, nauczycielka fotografii, wykładowczyni Akademii Nikona, autorka bloga kulinarnego greenmorning.pl.

 

Pracuje jako freelancer dla polskich i zagranicznych magazynów (nie tylko kulinarnych). Do tej pory tworzyła przepisy, stylizowała i fotografowała sesje kulinarne takich tytułów jak: „Voyage”, „Sweet Dreams”, „Plantes & Sante”, „Interiør Magazinet”, „Living Inside”, „Claudia”, „Weranda”, „Weranda Country”, „Magazyn Gazety Wyborczej”, „Moje Gotowanie”, „Das Haus”, „Ma Vie”. Sporadycznie wykonuje również komercyjne zdjęcia kulinarne. Na tym polu współpracowała m.in. z firmą DUKA i słynnym włoskim producentem oliwy Monini. W Europie reprezentuje ją prestiżowa duńska agencja House of Pictures. Od ponad 5 lat uczy fotografii kulinarnej w swoim nowatorskim, autorskim programie dwudniowych warsztatów głównie w systemie jeden do jeden (mistrz-uczeń), z którego z sukcesem skorzystało już 3. kilkuset studentów z całej Europy.

 http://blog.zdrowepodejscie.pl/


Artur Kinasz

Artur Kinasz

współtwórca oraz członek Rady Programowej Akademii Kulinarnej w Krakowie, były prezes kultowego krakowskiego Targu Pietruszkowego, działającego w Krakowie od 2013 r., opartego na hasłach: bezpośrednio, ekologicznie, lokalnie.

 

Aktywista i lider ruchu slow foodowego, doprowadził do uznania Targu Pietruszkowego za pierwszy w Polsce „Slow Food Earth Market”. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendysta Fundacji Lanckorońskich, International Visegrad Fund oraz Instytutu im. J. Piłsudskiego w Londynie. Certyfikowany sommelier londyńskiej szkoły Wine and Spirit Trust. Na YouTube powadzi kanał Bez krowy w Krakowie, w którym opisuje swoje doświadczenia z ekologicznym życiem w dużym mieście.

 https://gotujemy.org/gotujemy

 

Kontakt

Akademia Kulinarna w Krakowie
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
ul. Kanonicza 9/202, 31-002 Kraków
akademia@akademiakulinarna.edu.pl
facebook.com/AkademiaKulinarnawKrakowie

 

Akademia Kulinarna - logo
Uniwersytet Papieski - logo
Uniwersytet Rolniczy - logo